CENTRUM TERAPII
I ROZWOJU OSOBOWOŚCI
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:
Pisałam już o emocjach, ale jest to temat, o który nieustannie pytacie, zatem zdecydowałam się na kontynuację. Pozwolę sobie przypomnieć, dla tych, którzy nie czytali poprzednich wpisów, że emocje odczuwamy wszyscy, są to procesy psychiczne, pobudzające i nadające subiektywne wartości.
Mamy 6 podstawowych emocji: smutek, radość, strach, złość, wstyd, zazdrość. Nie są one ani dobre, ani złe i od zarania dziejów ludzkości pomagały nam przetrwać trudne sytuacje. Jak zrozumiemy naturę emocji, nie będziemy ich traktować jak „niechcianego gościa”, a zaprzyjaźnimy się z nimi to z pewnością będzie nam o wiele łatwiej w życiu.
Wszyscy się czasem złościmy, smucimy, cieszymy, wstydzimy. Emocje są naturalne i normalne. Są również bardzo pożyteczne. Mówią nam o tym, co dla nas ważne, pomagają ochronić wtedy, kiedy coś jest dla nas niebezpieczne. Problem z emocjami zaczyna się kiedy nie wiemy jak z nimi postępować, szczególnie w bardzo trudnej sytuacji.
Gdyby sięgnąć do źródeł i zadać pytanie „po co człowiekowi były emocje”, to można w wielkim skrócie powiedzieć, że dzięki nim człowiek przetrwał.
Strach przed groźnym zwierzęciem pozwolił nam uniknąć zjedzenia. Wstręt przed zepsutym i śmierdzącym pożywieniem ostrzegł i uratował życie. Smutek pomógł wówczas, gdy straciliśmy członka plemienia czy rodziny, pozwolił odpocząć przez swoją specyficzną naturę. Radość przyciągała nas do innych ludzi i pozwała razem radować się i świętować. Złość dawała nam siłę kiedy inny członek plemienia wkroczył na nasze terytorium i pozwalała nam chronić to, co dla nas ważne.
Można łatwo zauważyć, że emocje pojawiają się w nas nie same bez powodu lecz w odpowiedzi na zewnętrze okoliczności, na jakąś sytuację. Każda emocja uruchamia też własny, specjalny program.
I tak dla przykładu, kiedy się boimy, to wiąże się z szybszym biciem serca, często falą gorąca, zwiększonym napięciem mięśni. Kiedy jesteśmy zawstydzeni, to nasze naczynia krwionośne na twarzy rozszerzają się, dlatego właśnie się rumienimy. Gdy jesteśmy smutni, to mamy wrażenie, że mamy ciężkie ciało i napięte gardło. Ze smutkiem wiąże się też się rozluźnienie mięśni nóg i rąk, a napięcie mięśni gardła i okolic oczu.
Już w 1872 roku Karol Darwin sformułował hipotezę, że ekspresje mimiczne są uniwersalne i odzwierciedlają doświadczane przez człowieka emocje.
Około stu lat później Paul Ekman odkrył w swoich badaniach, że ekspresja emocji jest tylko częściowo kulturowo uwarunkowana, a podstawowe emocje takie jak: gniew, pogarda, wstręt, strach, radość, smutek i zdziwienie są uniwersalne. W swoim badaniu dowiódł, że każdy człowiek potrafi je rozpoznać na twarzach ludzi dowolnej rasy. Opracował on również system kodowania wyrazów twarzy, który opisuje jakie mięsnie w jaki sposób, kurczą się podczas tej konkretnej emocji. Uznany został on przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne za jednego z najbardziej wpływowych psychologów XXI wieku. Ekman przyczynił się, do rozwoju wiedzy oraz nauki z zakresu emocji i mimiki. Badał on i publikował przez wiele lat na ten temat. Wspólnie z innymi psychologami odkrył też mikroekspresje.
Opracowany przez niego system kodowania wyrazów twarzy opisuje sposób kurczenia się różnych mięśni, prowadzących do różnych wyrazów twarzy …
Masz pytanie, stoi przed Tobą cel, jakieś wyzwanie, chcesz rozwiązać problem? Stoisz w miejscu? Coś Cię hamuje, by ruszyć? Chcesz poznać i zrozumieć siebie oraz zredukować stres?
Umów się na rozmowę online lub napisz.
Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne metody i sposoby, dzięki którym będziesz sprawniej działać i mieć udane życie, lepiej pokonywać codzienne trudności i żyć w zgodzie ze sobą? Zapraszam Was serdecznie do WAŻKiej SPRAWY, która zapewnia Wam wygodny i łatwy kontakt do produktów i usług: PORADY, KONSULTACJE, COACHING, WARSZTATY, KURSY ONLINE, E-BOOKI.
ZBIGNIEW KUCEWICZ. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Przed zakupem sprawdź również Regulamin sklepu >>, Regulamin wizyt online >>. Realizacja: Plutowski.pl
ODWOŁANIE WIZYTY: Pamiętaj, aby w przypadku braku możliwości skorzystania z umówionej sesji, odwołać ją najpóźniej 48h przed jej terminem. Brak odwołania wizyty w określonym czasie zobowiązuje do opłacenia pełnej kwoty za sesję.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu wstępnego omówienia Twojej sytuacji, ustalenia kierunku wsparcia oraz dogodnego terminu na wizytę.
Standardy Ochrony Małoletnich w Centrum:
CENTRUM TERAPII I ROZWOJU OSOBOWOŚCI
Pracujemy z pacjentami cierpiącymi z powodu zaburzeń emocjonalnych, nastroju i zachowania, pomagamy w kryzysie psychicznym i radzeniu sobie z trudami życia.