Umów się

+48 791 211 172

Gdańsk, Jelitkowski Dwór 10/1

Napisz: recepcja@wazkasprawa.pl

Recepcja: +48 884 039 969

CENTRUM TERAPII

I ROZWOJU OSOBOWOŚCI

Umów się

Zadzwoń: +48 884 039 969

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Ataki paniki są nagłymi i intensywnymi epizodami lęku, które mogą być przerażające i ograniczające w codziennym funkcjonowaniu. Choć mogą się pojawić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, to jednak
Zaburzenia odżywiania to złożone schorzenia, które mogą dotykać ludzi w każdym wieku, także dorosłych. Chociaż często myśli się o nich jako o problemie występującym głównie u młodych osób, to rzeczywistość
Bulimia, zwana również bulimią nervosa, to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się nawracającymi epizodami nadmiernego spożywania jedzenia (tzw. napadami objadania się) poprzedzonymi okresami intensywnego kontrolowania wagi i dietą oraz stosowaniem metod
Depresja. To słowo może wywoływać różnorodne skojarzenia i uczucia – smutek, bezradność, a czasem nawet strach. Jest to jednak także temat, który zasługuje na naszą uwagę i zrozumienie. Dlatego dzisiaj
17 czerwca 2024

KIEDY CIERPI PSYCHE I CIAŁO

Objawy somatyczne to skargi na dolegliwości, takie jak: bóle głowy, bóle mięśni i stawów, dolegliwości gastryczne, które skłaniają pacjenta do szukania pomocy medycznej, ale nie udaje się w procesie diagnostycznym, przy obecnym stanie wiedzy, odnaleźć dla nich organicznej przyczyny.

 

Wyróżnia się trzy aspekty tych objawów:

percepcyjny (doświadczanie objawów),

poznawczy (uznanie objawów jako nienormalnych)

behawioralny (poszukiwanie pomocy medycznej w związku z objawami)

 

Termin somatyzacja wprowadził w 1924 roku austriacki lekarz i psycholog, uczeń Zygmunta Freuda – Wilhelm Stekel. Oznacza on tendencję do doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychologicznego w formie objawów somatycznych (cielesnych) oraz do poszukiwania pomocy medycznej w związku z ich obecnością. Innymi słowy somatyzacja to nieświadome i niecelowe generowanie objawów fizycznych będących przejawem dolegliwości psychologicznych takich jak np. lęk.

 

Zaburzenia somatoformiczne objawiają się poprzez odczuwania dolegliwości fizycznych, które w rzeczywistości nie mają żadnych podstaw medycznych. Mogą to być różnego rodzaju bóle, migrena, bezsenność, a nawet uczucie paraliżu. Osoby, które borykają się z zaburzeniami, nie symulują objawów. Wierzą one, że faktycznie coś im dolega, dlatego też często decydują się na wizyty u różnorodnych lekarzy

 

Zaburzenia somatyzacyjne polegają na długotrwałym odczuwaniu schorzeń fizycznych.

 

Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się przed trzydziestym rokiem życia. Wśród najczęściej odczuwalnych wyróżnić należy:

 

objawy żołądkowo-jelitowe (m.in. bóle brzucha, biegunki, zaparcia),

objawy sercowo-płucne (m.in. uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, bezsenność psychosomatyka),

bóle głowy i mięśni (m.in. psychosomatyka bóle głowy, migrena psychosomatica),

dolegliwości skórne (m.in. uczucie świądu lub pieczenia skóry),

dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego (m.in. ból podczas stosunku płciowego, problemy z oddawaniem moczu).

 

Osoba, która boryka się z zaburzeniami somatyzacyjnymi, jest pewna, iż choruje na nieodkrytą jeszcze dolegliwość. Udaje się do kolejnych lekarzy, a pomimo otrzymania dobrych wyników badań nie uspakaja się. Najczęściej pacjent zmienia lekarza, nawet kilkukrotnie, szukając pomoc oraz wymuszając wykonanie kolejnych badań. W przypadku, gdy lekarz proponuje konsultację psychiatryczną, dopatrując się objawów choroby w problemach psychicznych, osoba taka reaguje złością, nie godząc się na spotkanie z psychiatrą.

 

Dotkliwe bóle głowy

 

Od kilku miesięcy Krzysztof cierpiał na dotkliwe bóle głowy. Miewał też inne bóle: pleców i brzucha. Wcześniej też je miewał, ale jakoś dawał sobie z nimi radę. Teraz już tracił siły, bo bywało, że ból nie ustępował przez wile dni.

 

W poszukiwaniu

 

Odwiedzał kolejnych lekarz w poszukiwaniu pomocy. Zaczął podejrzewać, że może cierpi na jakąś nieuleczalną chorobę. Był już niemal wszędzie od lekarza pierwszego kontaktu przez gastrologa, neurologa, ortopedę. Niestety nic nie znaleziono.

 

Poczucie winy

 

To przybiło go jeszcze bardziej. Jako to możliwe, on czuje się tak źle, nie może nawet wstać z łóżka! Taki stan doprowadzał go do poczucia winy, wymyślał sobie od leni, nieudaczników i najgorszych.

Zmęczenie zabierające życie

 

Krzysztof zwlekał się z wielkim trudem do pracy, ale było mu coraz trudniej. W pracy zauważył też, że ma coraz większe kłopoty z koncentracją. Często łapał się na tym, że robi jakieś zadanie, np.: czyta maila i zupełnie nie wie gdzie jest, co przeczytał. To powodowało, że robił sobie jeszcze większe wyrzuty.

 

Mam już dość

 

Pomyślał sobie, że musi coś z tym zrobić, bo się wykończy. W ukryciu przed rodziną poszukała kontakt do psychoterapeuty i umówił się na rozmowę.

 

Nareszcie nadzieja

 

Na spotkaniu dowiedział się, że na takie dolegliwości cierpi wiele osób. Psychoterapeuta polecił mu umówić się z psychiatrą i wyjaśnił, że to nie jest żaden wstyd, a wręcz przeciwnie, akt odwagi i rozsądku. Kiedy człowiek cierpi na cukrzycę, to naturalne jest, że umawia się z odpowiednim lekarze i poddaje terapii. Tak samo ma się sprawa z dolegliwościami, które dotyczą naszego zdrowia psychicznego.

 

ZBIGNIEW KUCEWICZ. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Przed zakupem sprawdź również Regulamin sklepu >>, Regulamin wizyt online >>. Realizacja: Plutowski.pl

Regulamin wizyt online >>

Umów spotkanie

Gdańsk, Jelitkowski Dwór 10/1

Napisz: recepcja@wazkasprawa.pl

+48 791 211 172

Recepcja: +48 884 039 969

ODWOŁANIE WIZYTY: Pamiętaj, aby w przypadku braku możliwości skorzystania z umówionej sesji, odwołać ją najpóźniej 48h przed jej terminem. Brak odwołania wizyty w określonym czasie zobowiązuje do opłacenia pełnej kwoty za sesję.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu wstępnego omówienia Twojej sytuacji, ustalenia kierunku wsparcia oraz dogodnego terminu na wizytę.

Standardy Ochrony Małoletnich w Centrum:

Wersja skrócona

Wersja pełna

Warsztaty i edukacja

Formy pomocy

Centrum

CENTRUM TERAPII I ROZWOJU OSOBOWOŚCI

Pracujemy z pacjentami cierpiącymi z powodu zaburzeń emocjonalnych, nastroju i zachowania, pomagamy w kryzysie psychicznym i radzeniu sobie z trudami życia.