Umów się

+48 791 211 172

Gdańsk, Jelitkowski Dwór 10/1

Napisz: recepcja@wazkasprawa.pl

Recepcja: +48 884 039 969

CENTRUM TERAPII

I ROZWOJU OSOBOWOŚCI

Umów się

Zadzwoń: +48 884 039 969

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Ataki paniki są nagłymi i intensywnymi epizodami lęku, które mogą być przerażające i ograniczające w codziennym funkcjonowaniu. Choć mogą się pojawić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, to jednak
Zaburzenia odżywiania to złożone schorzenia, które mogą dotykać ludzi w każdym wieku, także dorosłych. Chociaż często myśli się o nich jako o problemie występującym głównie u młodych osób, to rzeczywistość
Bulimia, zwana również bulimią nervosa, to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się nawracającymi epizodami nadmiernego spożywania jedzenia (tzw. napadami objadania się) poprzedzonymi okresami intensywnego kontrolowania wagi i dietą oraz stosowaniem metod
Depresja. To słowo może wywoływać różnorodne skojarzenia i uczucia – smutek, bezradność, a czasem nawet strach. Jest to jednak także temat, który zasługuje na naszą uwagę i zrozumienie. Dlatego dzisiaj
17 czerwca 2024

SEN A BRAK SNU

Wiemy już, że sen regeneruje zmęczony organizm. Ale co wówczas, gdy nie możesz spać? Wykonałaś/-eś test zamieszony w poprzednim poście? Jakie są Twoje trudności dotyczące snu? Czy dotyka Cię bezsenność?

 

W tym poście chciałam przyjrzeć się czynnikom wyzwalającym bezsenność oraz ryzykom braku snu. Kłopoty ze snem mogą mieć różne źródła. Dzięki szczegółowemu wywiadowi oraz diagnozie pacjenta możliwa jest profesjonalna pomoc i leczenie.

 

Cierpisz z powodu bezsennych nocy? Czy znasz to uczucie, kiedy strasz się zasnąć, a Twoje myśli gonią jedna za drugą, niczym samochody autostradą?

 

Jakie są objawy bezsenności:

 

trudności z zasypianiem

wybudzanie się w nocy

nocne koszmary

dolegliwości bólowe

lekki sen, albo całkowity brak snu

 

Kłopoty ze snem mogą mieć charakter długo- lub krótkotrwały.

 

Bardzo często nie pojawiają się same, ale w otoczeniu nieprzyjemnych emocji, silnego napięcia, najczęściej na skutek zbyt dużej ilości stresu. Do lekarzy, terapeutów, ośrodków pomocy psychiatrycznej zgłaszają się coraz częściej osoby borykające się z zaburzeniami snu. Podobnie jak zespoły bólowe, także i bezsenność dotyka coraz większą część populacji. Zaczynają się rozważania nad tym, by nazywać ten problem chorobą cywilizacyjną.

 

Kłopoty z samym snem mogą być różne

 

Od trudności w zasypianiu, poprzez wielokrotne wybudzanie się, płytki sen, wybudzanie się nad ranem, można spać płytko, można wybudzać się często, wybudzać nad ranem. Skutki takich trudności są wielorakie, od zmęczenia w ciągu dnia, do całkowitego rozregulowania rytmu dobowego. Naturalnie będzie się to też odbijać na niemal wszystkich sferach naszego funkcjonowania. Brak koncentracji w pracy skutkuje zmniejszeniem efektywności.

 

Dodatkowo możesz odczuwać rozdrażnienie i łatwiej wpadać w konflikty. Chorzy cierpiący na długotrwałą bezsenność zaczynają „zawalać” obowiązki, umówione terminy (spotkań, wizyt lekarskich czy urzędowych). Starają się jakoś sobie radzić: sięgają po alkohol („żeby zapomnieć i nie myśleć”), po tabletki, odsypiają w dzień, itd.

 

Zanim trafią do specjalisty w celu znalezienia przyczyny, najczęściej sięgają po własny arsenał metod, niestety najczęściej nie są one skuteczne, co więcej przysparzają kolejnego problemu (na przykład uzależnienie).

 

Nasz organizm, aby zdrowo funkcjonować potrzebuje faz czuwania – aktywności i faz spania – wyciszenia, odpoczynku.

 

Coraz częściej dochodzi to tego, że ten naturalny dobowy rytm biologiczny zostanie zaburzony. Składa się na to wiele powodów. Czynniki wyzwalające bezsenność. Do pierwszej grupy takich czynników należą:

 

czynniki zewnętrzne: upał, ostre światło, hałas, zmiana strefy czasowej

kryzysy życiowe, zarówno trudności i kłopoty osobiste i zawodowe,

nadmierny stres, z którym nie możemy sobie poradzić,

zbyt duża ilość zadań,

czynniki psychogenne: stresujące sytuacje, konflikty osobiste i zawodowe

zbyt duże tempo pracy bez możliwości odpoczywania,

praca zmianowa

choroba* lub kłopoty ze zdrowiem,

kłopoty z pieniędzmi, relacjami

i wiele innych jak własne szkodliwe czynniki i nawyki: po spożyciu alkoholu, substancji psychoaktywnych, niektórych leków, zbyt dużo kofeiny, nawyki niezgodne z higieną snu

 

Jakie choroby mogą być związane z bezsennością?

 

zaburzenia o podłożu psychicznym (jak: zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno kompulsywne, urojenia)

somatyczne (jak: parcie na mocz, bezdech, nocne kurcze, chrapanie

neurogenne (jak: uszkodzenia układu nerwowego, zaburzone funkcjonowanie)

lunatyzm

narkolepsja

przerost prostaty

nadciśnienie tętnicze

niewydolność serca

zaburzenia hormonalne

 

Jakie są ryzyka braku snu?

 

Oczywiście jeśli nie prześpisz jednej nocy, nic poważnego się nie stanie. Nadrobisz to.

 

Jednak jeśli regularnie cierpisz na brak snu, wówczas zaczynasz u siebie dostrzegać różne dolegliwości. Odczuwasz zarówno fizyczne jak też umysłowe zmęczenie. Zaczynają być widoczne kłopoty kiedy trzeba wysilić umysł, w zadaniach wymagających koncentracji, szybkiego podejmowania decyzji. Tempo twoich reakcji będzie zmniejszone, opóźnione.

 

Także niewielkie deficyty snu przez kolejne dni wpływają na podejmowanie bardziej ryzykownych decyzji i działań.

 

ZBIGNIEW KUCEWICZ. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Przed zakupem sprawdź również Regulamin sklepu >>, Regulamin wizyt online >>. Realizacja: Plutowski.pl

Regulamin wizyt online >>

Umów spotkanie

Gdańsk, Jelitkowski Dwór 10/1

Napisz: recepcja@wazkasprawa.pl

+48 791 211 172

Recepcja: +48 884 039 969

ODWOŁANIE WIZYTY: Pamiętaj, aby w przypadku braku możliwości skorzystania z umówionej sesji, odwołać ją najpóźniej 48h przed jej terminem. Brak odwołania wizyty w określonym czasie zobowiązuje do opłacenia pełnej kwoty za sesję.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu wstępnego omówienia Twojej sytuacji, ustalenia kierunku wsparcia oraz dogodnego terminu na wizytę.

Warsztaty i edukacja

Formy pomocy

Centrum

CENTRUM TERAPII I ROZWOJU OSOBOWOŚCI

Pracujemy z pacjentami cierpiącymi z powodu zaburzeń emocjonalnych, nastroju i zachowania, pomagamy w kryzysie psychicznym i radzeniu sobie z trudami życia.