Umów się

+48 791 211 172

Gdańsk, Jelitkowski Dwór 10/1

Napisz: recepcja@wazkasprawa.pl

Recepcja: +48 884 039 969

CENTRUM TERAPII

I ROZWOJU OSOBOWOŚCI

Umów się

Zadzwoń: +48 884 039 969

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Ataki paniki są nagłymi i intensywnymi epizodami lęku, które mogą być przerażające i ograniczające w codziennym funkcjonowaniu. Choć mogą się pojawić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, to jednak
Zaburzenia odżywiania to złożone schorzenia, które mogą dotykać ludzi w każdym wieku, także dorosłych. Chociaż często myśli się o nich jako o problemie występującym głównie u młodych osób, to rzeczywistość
Bulimia, zwana również bulimią nervosa, to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się nawracającymi epizodami nadmiernego spożywania jedzenia (tzw. napadami objadania się) poprzedzonymi okresami intensywnego kontrolowania wagi i dietą oraz stosowaniem metod
Depresja. To słowo może wywoływać różnorodne skojarzenia i uczucia – smutek, bezradność, a czasem nawet strach. Jest to jednak także temat, który zasługuje na naszą uwagę i zrozumienie. Dlatego dzisiaj
17 czerwca 2024

ASERTYWNOŚĆ - DZIEŃ 3

Systemy. Joanna postanowiła zgłębić temat granic w kontaktach ponieważ jej obserwacje w odniesieniu do innych osób były coraz ciekawsze. Nazbierała już całkiem sporo materiału „dowodowego” informacji na ten temat.

 

Wszystko skrupulatnie zapisywała w swoim pamiętniku. Zapiski dostarczyły jej nie tylko wiedzy, ale również uruchomiły masę wspomnień i przykładów.

 

Te wszystkie doświadczenia dostarczyły jej też wiedzy, a tę wiedzę (odnośnie własnych granic) zbieramy całe życie i daje nam ona fundament tożsamości i wolności. Joanna zaobserwowała, że znajduje różne rodzaje granic. Pogrupowała te grancie na poszczególne kategorie i tak następująco: granice emocjonalne, fizyczne, intelektualne, i duchowe.

 

Granice fizyczne możemy najlepiej odczuć wówczas, gdy ktoś jest /lub podchodzi za blisko, czyli uczą nas one o naszej intymności.

 

Granice emocjonalne, pozwalają nam poznawać i nazywać uczucia pojawiające się w określonej sytuacji.

Granice intelektualne pomocne są w sprecyzowaniu myśli i potrzeb, jak też przydatne w obróbce zadań, celów. Możemy odróżnić, że to nasze potrzeby, a nie na przykład innej osoby. Granice intelektualne to to, że pomagają nam przyjmować i weryfikować informacje napływające ze świata zewnętrznego. Pomagają określić czego chcemy lub potrzebujemy, a co jest nam zbędne. Dzięki nim potrafimy sprecyzować nasze pragnienia i nie mylimy ich z potrzebami innych.

 

Nasze duchowe granice są niezbędne do określenia systemu wartości, w tym też światopoglądu religijnego.

 

Takich właśnie obserwacji dokonała Joanna.

 

Ale zaczęła się zastanawiać, czy tylko podział granic, czy może coś więcej ma wpływ i znaczenie dla relacji międzyludzkich….

 

Ważne, aby w tym miejscu wspomnieć o tym, że możemy mieć różne systemy granic. Te systemy mogą być:

 

a) nienaruszone, stałe,

b) takie, w których brak granic,

c) uszkodzone,

d) lub mogą być mury, a nie granice.

 

Każdy z systemów charakteryzuje się czym innym i tak odpowiednio, system nienaruszony jest zdrowy możemy przepuszczać, zdobywać informacje, budować satysfakcjonujące związki, odczuwamy poczucie bezpieczeństwa, umiemy też zarówno respektować czyjeś granice jak też cudzą odmowę oraz sami odmówić.

 

W systemie, gdzie brakuje granic, trudno nam się chronić przed naruszeniem.

 

Mamy często kontakty z innymi oraz możemy wchodzić w rolę ofiary lub oprawcy. Tu oczywiście w tym systemie mamy ogromną trudność przed odmawianiem.

 

W systemie uszkodzonym, nasze granice są bardzo sztywne z ogromnymi lukami. To powodować może dużą potencjalność konfliktów i narażenia na naruszenie. W tym systemie też mamy kłopoty w kontaktach z innymi i trudności w respektowaniu granic innych. Nie czujemy się bezpiecznie i też ciężko przychodzi nam odmawiać.

 

W systemie, gdzie są mury zamiast granic jesteśmy zupełnie odizolowani, odgrodzeni. Występuje tu duże poczucie zarówno izolacji, samotności jaki i nie ma intymności w kontakcie z człowiekiem. W tym systemie na wszelki wypadek zazwyczaj zawsze odmawiamy (na zapas).

 

Masz pytanie, stoi przed Tobą cel, jakieś wyzwanie, chcesz rozwiązać problem? Stoisz w miejscu? Coś Cię hamuje, by ruszyć? Chcesz poznać i zrozumieć siebie oraz zredukować stres? Umów się na rozmowę online lub napisz.

 

Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne metody i sposoby, dzięki którym będziesz sprawniej działać i mieć udane życie, lepiej pokonywać codzienne trudności i żyć w zgodzie ze sobą? Zapraszam Was serdecznie do WAŻKiej SPRAWY, która zapewnia Wam wygodny i łatwy kontakt do produktów i usług: PORADY, KONSULTACJE, COACHING, WARSZTATY, KURSY ONLINE, E-BOOKI.

ZBIGNIEW KUCEWICZ. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Przed zakupem sprawdź również Regulamin sklepu >>, Regulamin wizyt online >>. Realizacja: Plutowski.pl

Regulamin wizyt online >>

Umów spotkanie

Gdańsk, Jelitkowski Dwór 10/1

Napisz: recepcja@wazkasprawa.pl

+48 791 211 172

Recepcja: +48 884 039 969

ODWOŁANIE WIZYTY: Pamiętaj, aby w przypadku braku możliwości skorzystania z umówionej sesji, odwołać ją najpóźniej 48h przed jej terminem. Brak odwołania wizyty w określonym czasie zobowiązuje do opłacenia pełnej kwoty za sesję.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu wstępnego omówienia Twojej sytuacji, ustalenia kierunku wsparcia oraz dogodnego terminu na wizytę.

Warsztaty i edukacja

Formy pomocy

Centrum

CENTRUM TERAPII I ROZWOJU OSOBOWOŚCI

Pracujemy z pacjentami cierpiącymi z powodu zaburzeń emocjonalnych, nastroju i zachowania, pomagamy w kryzysie psychicznym i radzeniu sobie z trudami życia.