MARZrODZ
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

MARZENIA RODZICÓW WOBEC DZIECI

Marzenia jakie mamy wobec naszych dzieci, to nieco więcej, niż wyłącznie zdrowie. Chcemy dla nich miłości, przyjaciół, dobrostanu … a zaczyna się czasem tak niewinnie… młoda matka i młody ojciec, chcą jak najlepiej dla swojej pociechy. Niestety nie wiedzą, jak. Ich półtoraroczny synek, Dawid jest bardzo ciekawy świata, poszukuje, włazi, zagląda, nie umie jeszcze zapytać. I tu zaczyna się ciekawa zabawa…

Im częściej mały Dawid próbuje wdrapać się na łóżko, bo odkrył tam małe coś (kontakt) i chce sprawdzić, co to fajnego, tym bardziej jego mama zabrania mu tam włazić. No, ale on jest uparty i stawia na swoim. Myśli, że to taka zabawa, mama wymyśla przeszkody, a on musi je pokonać. Początkowo matka chce na dziecko nakrzyczeć, co on robi? Przecież to nie jest bezpieczne! Ale powstrzymuje się i odkrywa, że dziecko traktuje to jak wyzwanie, które można pokonać. W końcu odkryła to, o co chodzi dziecku! Jemu przynosi to radość i jest wyzwaniem. Teraz bierze zabawki i chowa za tapczan, tak aby Dawid mógł je odnaleźć pod całą masą poduszek i kartoników, które miały stanowić przeszkodę dla chłopca. Dziecko jest uradowane, znajduje zabawkę i cieszy się z wygranej całym sobą! Daje mamie zabawkę z radością! Przekazując tym samym: „Mamo ja jestem taki dzielny! Zrobiłem to sam!”

Mama dziecka nauczyła się tego dnia wielkiej rzeczy, może nadal obserwować otoczenie i sprawdzać, czy nie ma tam zagrożeń dla dziecka, jednocześnie uczyć dziecko jak pokonać przeszkody i odczuć smak dumy z własnego osiągnięcia.

Siła i moc oddziaływania rodziców na dzieci jest ogromna.

To, jak dzieci reagują (również w stresie), jak ogarniają codzienny chaos, czy dają sobie radę, czy też nie, oraz w jakim stopniu, zależy to od nas rodziców.

W związku z tym, pewnie zapytacie: co robić, żeby dzieci radziły sobie lepiej?
Drogi rodzicu mów swojemu dziecku, że:

– jest mile widziane i ważne

– je kochasz i okazuj mu to, nie tylko słowem, ale i czynem

– popełnianie błędów jest normalne

Rodzicu doceniaj i dawaj wsparcie

– Słuchaj go z uważnością

– Zachęcaj dziecko do poszukiwania rozwiązań

– Stawiaj mu kreatywne pytania


To tylko krótka lista, która wymaga wyjaśnienia i przećwiczenia każdej z umiejętności. Masz pytania, chcesz nauczyć się więcej odnośnie tego tematu – zapraszam do kontaktu.

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do mnie.

Z pozdrowieniami, Dagmara Kucewicz

Udostępnij post