kursy2
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

KRÓTKA HISTORIA O CHŁOPCU…

Krótka historia o chłopcu…. CZY JEST DLA NAS COŚ WAŻNIEJSZEGO NIŻ NASZE UCZUCIA? Praktycznie nie. Właściwie wszystko co robimy, robimy po to, aby albo czuć się lepiej, albo żeby pozbyć się negatywnych emocji.

“Zastanów się, o ile częściej cierpisz z powodu swego gniewu i żalu, niż z powodu rzeczy, które wprawiają cię w gniew i wzbudzają żal.”  Marek Aureliusz

Dziś opowiem wam historię o chłopcu, który w swoim domu zawsze słyszał, że chłopcy nie płaczą i nie rozumiał zupełnie dlaczego??? Skoro jego siostra mogła płakać, dlaczego on nie!

Nie rozumiał też, dlaczego starszy brat wyśmiewał się z niego, jak chciało mu się płakać: „ty mazgaju!”

Nie potrafił też pojąć tego, że kiedy tata był smutny, to sięgał po kieliszek i mówił, „że to lekarstwo, bo mu pomaga na ból wewnętrzny i niemoc”.

Tylko jak? Nie rozumiał tego mały chłopiec, zwłaszcza, że później tata krzyczał i wrzeszczał i wyzywał też mamę i ona płakała.

„Jak to jest z tymi uczuciami?”– pytał się mały chłopiec, ale nikt nie umiał mu odpowiedzieć….

Czym są Emocje i do czego nam służą?

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. I ważne mamy je wszyscy zarówno dzieci jak i dorośli. Emocje pozwalają nam komunikować się i zorientować się w otaczającej rzeczywistości.

Odczuwamy całą gamę emocji, te, które są przyjemne  i takie, których wolelibyśmy uniknąć i nie czuć ich. Bo albo powodują ogromny ból albo nie potrafimy ich opanować.  Są też emocje, których nie chcemy, bo myślimy sobie (albo ktoś nam tak powiedział!), że nie powinno się ich w danym momencie odczuwać, bo przysparzają kłopotów. To oczywiście nie jest prawda! Wszystkie emocje są potrzebne. Wszystkie też niosą informację i mają wielką funkcję do spełnienia.

Paul Ekman, wyróżnił sześć podstawowych emocji: radość, zaskoczenie, złość, smutek, strach i wstręt. Te podstawowe emocje są uniwersalne na całym świecie. Ludzie w taki sam sposób wyrażają je poprzez aktywność mięśni twarzy. To samo tyczy się rozpoznawania tych emocji. Zbieramy te informacje od najmłodszych lat z otoczenia i uczymy się kodować i przetwarzać.

Cdn…

Masz pytanie, stoi przed Tobą cel, jakieś wyzwanie, chcesz rozwiązać problem? Stoisz w miejscu? Coś Cię hamuje, by ruszyć? Chcesz poznać i zrozumieć siebie, a może zredukować stres? 

Umów się na rozmowę online lub napisz.

Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne metody i sposoby, dzięki którym będziesz sprawniej działać i mieć udane życie, lepiej pokonywać codzienne trudności i żyć w zgodzie ze sobą?  Zapraszam Was serdecznie do WAŻKiej SPRAWY,   która zapewnia Wam wygodny i łatwy kontakt do produktów i usług: PORADY, KONSULTACJE, COACHING, WARSZTATY, KURSY ONLINE, E-BOOKI https://wazkasprawa.pl/sklep/

itd.  

Udostępnij post