granice54
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

ASERTYWNOŚĆ- DZIEŃ 3

Systemy

Joanna postanowiła zgłębić temat granic w kontaktach ponieważ jej obserwacje w odniesieniu do innych osób były coraz ciekawsze. Nazbierała już całkiem sporo materiału „dowodowego” informacji na ten temat.

Wszystko skrupulatnie zapisywała w swoim pamiętniku. Zapiski dostarczyły jej nie tylko wiedzy, ale również uruchomiły masę wspomnień i przykładów.

Te wszystkie doświadczenia dostarczyły jej też wiedzy, a tę wiedzę (odnośnie własnych granic) zbieramy całe życie i daje nam ona fundament tożsamości i wolności. Joanna zaobserwowała, że znajduje różne rodzaje granic. Pogrupowała te grancie na poszczególne kategorie i tak następująco: granice emocjonalne, fizyczne, intelektualne, i duchowe.

Granice fizyczne możemy najlepiej odczuć wówczas, gdy ktoś jest /lub podchodzi za blisko, czyli uczą nas one o naszej intymności.

Granice emocjonalne, pozwalają nam poznawać i nazywać uczucia pojawiające się w określonej sytuacji.

Granice intelektualne pomocne są w sprecyzowaniu myśli i potrzeb, jak też przydatne w obróbce zadań, celów. Możemy odróżnić, że to nasze potrzeby, a nie na przykład innej osoby. Granice intelektualne to to, że pomagają nam przyjmować i weryfikować informacje napływające ze świata zewnętrznego. Pomagają określić czego chcemy lub potrzebujemy, a co jest nam zbędne. Dzięki nim potrafimy sprecyzować nasze pragnienia i nie mylimy ich z potrzebami innych.

Nasze duchowe granice są niezbędne do określenia systemu wartości, w tym też światopoglądu religijnego.

Takich właśnie obserwacji dokonała Joanna. Ale zaczęła się zastanawiać, czy tylko podział granic, czy może coś więcej ma wpływ i znaczenie dla relacji międzyludzkich….

Ważne, aby w tym miejscu wspomnieć o tym, że możemy mieć różne systemy granic. Te systemy mogą być:

a) nienaruszone, stałe,

b) takie, w których brak granic,

c) uszkodzone,

d) lub mogą być mury, a nie granice.

Każdy z systemów charakteryzuje się czym innym i tak odpowiednio, system nienaruszony jest zdrowy możemy przepuszczać, zdobywać informacje, budować satysfakcjonujące związki, odczuwamy poczucie bezpieczeństwa, umiemy też zarówno respektować czyjeś granice jak też cudzą odmowę oraz sami odmówić.

W systemie, gdzie brakuje granic, trudno nam się chronić przed naruszeniem. Mamy często kontakty z innymi oraz możemy wchodzić w rolę ofiary lub oprawcy. Tu oczywiście w tym systemie mamy ogromną trudność przed odmawianiem.

W systemie uszkodzonym, nasze granice są bardzo sztywne z ogromnymi lukami. To powodować może dużą potencjalność konfliktów i narażenia na naruszenie. W tym systemie też mamy kłopoty w kontaktach z innymi i trudności w respektowaniu granic innych. Nie czujemy się bezpiecznie i też ciężko przychodzi nam odmawiać.

W systemie, gdzie są mury zamiast granic jesteśmy zupełnie odizolowani, odgrodzeni. Występuje tu duże poczucie zarówno izolacji, samotności jaki i nie ma intymności w kontakcie z człowiekiem. W tym systemie na wszelki wypadek zazwyczaj zawsze odmawiamy (na zapas).

Masz pytanie, stoi przed Tobą cel, jakieś wyzwanie, chcesz rozwiązać problem? Stoisz w miejscu? Coś Cię hamuje, by ruszyć? Chcesz poznać i zrozumieć siebie oraz zredukować stres?  Umów się na rozmowę online lub napisz.

Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne metody i sposoby, dzięki którym będziesz sprawniej działać i mieć udane życie, lepiej pokonywać codzienne trudności i żyć w zgodzie ze sobą?  Zapraszam Was serdecznie do WAŻKiej SPRAWY,   która zapewnia Wam wygodny i łatwy kontakt do produktów i usług: PORADY, KONSULTACJE, COACHING, WARSZTATY, KURSY ONLINE, E-BOOKI https://wazkasprawa.pl/sklep/

itd.  

Udostępnij post