GRANICE2
Dagmara Kucewicz

Dagmara Kucewicz

ASERTYWNOŚĆ – DZIEŃ 2

Granice w relacjach

Ostatnio napisałam kilka słów o asertywności. Temat ten nieustanie jednak wzbudza ogromne poruszenie i jest w stosunku do niego ciągle wiele pytań i wątpliwości. Dlatego chciałabym dziś wziąć pod lupę stawianie granic w relacjach międzyludzkich.

Jak wszyscy wiecie, na umiejętność budowania dobrych relacji składa się oczywiście wiele czynników. Jednak warto podkreślić, że ogromną rolę gra tu sztuka stawiania granic. Często na pewno słyszysz w odniesieniu do jakiejś (szczególnie) trudnej relacji: „WYZNACZ GRANICE”. Ty jednak nie do końca wiesz, co się za tym kryje?

Joanna też słyszała dość często te słowa: „musisz koniecznie postawić /wyznaczyć granice…”

Tyle tylko, że w jej głowie pojawiało się pytanie „ale jak?

Jej pierwsze skojarzenie było związane z takimi granicami, jakie mają państwa. A jeśli wziąć pod uwagę, że i te są dziś już tylko na mapie i nie ma murów, ani bram… Są one dziś umowne i trochę wirtualne…

W Europie możemy poruszać się w większości swobodnie, jednak wiemy, że gdzie indziej niedozwolone przejście przez granicę naraża nas zaś na konsekwencje prawne i nieprzyjemności, a brutalne naruszenie wręcz na agresję ze strony innego państwa. Znamy takie przykłady z historii i Joanna je też znała. Idąc dalej tym tropem. Gdy Joanna pomyślała w kontekście historii, to wiedziała, że atak wywołuje zniewolenie i chęć odwetu. Pomyślała sobie, że chyba podobnie, jak z granicami państwa sytuacja wygląda w przypadku relacji międzyludzkich.

Jak jest u ciebie? Chcę powiedzieć, że u większości ludzi budzą się negatywne emocje i sprzeciw, gdy ich granice zostają naruszane. Jednak warto tu dodać, że by respektować granice innych osób, trzeba mieć i wiedzieć jak to jest z naszymi własnymi granicami….

Joanna miała tu pewną trudność… W niektórych relacjach otwierała się natychmiast i nie czuła wcale, gdzie jest ta granica, jak na przykład między przyjaciółkami. Razem się wychowywały, pożyczały sobie wszystko, spały razem na biwakach i różnych wyjazdach. Często wszystko robiły razem i były nawet fizycznie bardzo blisko. Tak, jakby nie było tych granic wcale…

Znowu w innych okolicznościach zauważyła, że odczuwa jakiś dziwny niepokój. Na przykład, w pociągu, czy autobusie, kiedy jakiś z pasażerów przysuwał się do niej tak, że mogła śmiało poczuć zapach tego człowieka. Nie mogła tego znieść. Była natychmiast zirytowana. Joanna zaczęła się zastanawiać, o co chodzi, obserwować co mówi jej ciało i w jakich okolicznościach i dlaczego wysyła tak różne sygnały. Zaczęła się zastanawiać i przyglądać, jakie jeszcze ma granice.

CDN…

Masz pytanie, stoi przed Tobą cel, jakieś wyzwanie, chcesz rozwiązać problem? Stoisz w miejscu? Coś Cię hamuje, by ruszyć? Chcesz poznać i zrozumieć siebie oraz zredukować stres?  Umów się na rozmowę online lub napisz.

Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne metody i sposoby, dzięki którym będziesz sprawniej działać i mieć udane życie, lepiej pokonywać codzienne trudności i żyć w zgodzie ze sobą?  Zapraszam Was serdecznie do WAŻKiej SPRAWY,   która zapewnia Wam wygodny i łatwy kontakt do produktów i usług: PORADY, KONSULTACJE, COACHING, WARSZTATY, KURSY ONLINE, E-BOOKI https://wazkasprawa.pl/sklep/

itd.  

Udostępnij post